środa, 26 maja 2021

Wakacje - zapraszamy do Irlandii

 Zapraszamy do Irlandii 


Irlandia - zwana zieloną wyspą


   Irlandia to trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie, otaczają ją wody Oceanu Atlantyckiego – a także  morza Irlandzkiego i Celtyckiego. Północno-zachodnią część wyspy zajmuje Irlandia Północna ze stolicą w Belfaście, należąca do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, pozostała część wyspy to Republika Irlandii ze stolicą w Dublinie. 

Wybierając się na tą wyspę  warto więc wiedzieć, którą z jej części  chcemy odwiedzić. Choć oczywiście ze względu na  niesamowite krajobrazy, rozległe, zielone pola, spokój, sielskość i bardzo przyjaznych mieszkańców warto zwiedzić obie jej części.

   Z Polski na wyspę najłatwiej jest dostać się samolotem, najpopularniejsze irlandzkie lotniska znajdują się oczywiście w Dublinie i Belfaście. Lot z Wrocławia do Dublina zajmuje ok. 2,5 godziny. Jeśli będziemy chcieli do Irlandii dostać się samochodem ( warto pamiętać, że na wyspie panuje ruch lewostronny) to też istnieje taka możliwość. Musimy jednak liczyć się z bardzo długim czasem podróży i pokonaniem morskiej części trasy promem. Podobnie ma się sytuacja, gdy jako środek transportu wybierzemy autokar. 

Wybierając się na zieloną wyspę należy pamiętać, że leży ona w innej strefie czasowej i nasz zegarek trzeba cofnąć równo o 1 godzinę do tyłu. 

Języki urzędowe to angielski i irlandzki, ale niestety tylko 1,8% populacji  Irlandii używa go codziennie (w zwykłych codziennych rozmowach, nie w szkole).

Język Gaelic (irlandzki) z roku na rok niemal zanika. Na szczęście próbuje się go ratować, poprzez wprowadzanie do programu nauczania w szkołach, czy poprzez audycje w rozgłośniach radiowych i programach w tamtejszych stacjach telewizyjnych. 

W całym kraju język występuje też na dwujęzycznych drogowskazach, kierunkowskazach na lotniskach, stacjach autobusowych, kolejowych itp.

W Republice Irlandii obowiązującą walutą jest Euro. W Irlandii Północnej zaś Funt Szterling. Ciekawostką jest fakt, że w Irlandii Północnej cztery banki: Bank of Ireland, Danske Bank (dawniej Northern Bank), First Trust Bank i Ulster Bank wydają własne wersje funtów szterlingów w postaci banknotów. Tak więc płacąc w sklepie za zakupy brytyjską walutą możemy otrzymać resztę w funtach irlandzkich i za każdym razem mogą to być banknoty zupełnie innego banku. I tu mała rada: Jeśli nie będziesz mieć zamiaru ponownie odwiedzić Irlandii Północnej warto zamienić irlandzkie szterlingi na brytyjskie, gdyż w kantorach poza granicami Wielkiej Brytanii wymieniane są one zwykle po kursie niższym niż funt brytyjski lub po prostu  nie są akceptowane.

Warto też wiedzieć, że irlandzkie funty mają pełne pokrycie jeden do jednego wobec funtów szterlingów wyemitowanych przez Bank Anglii. 

   Wybierając się w podróż po Irlandii na pewno warto spakować wygodne buty, ciepły polar, pelerynę przeciwdeszczową, parasol (tak na wszelki wypadek) i oczywiście aparat fotograficzny by sfotografować  wszystkie niesamowite miejsca, które uda się nam zobaczyć.

Ja, osobiście chciałabym zachęcić Was do odwiedzenia  mniej promowanej, ale niezwykle pięknej Irlandii Północnej, ale tu jestem  trochę stronnicza 😊, ponieważ jest to kraj, w którym się urodziłam.

Na tym zakończę mój dzisiejszy wpis, a na zachętę dodam, że w kolejnej odsłonie zielonej wyspy opiszę wam jakich miejsc nie powinniście przegapić i co warto zobaczyć podróżując po  Irlandii.

 

Żegnam się z wami po irlandzku

     

                                                                        Slán (do widzenia) 

                                                                                  Laura


Ps. 

Dla ciekawych jak wyglądają irlandzkie banknoty, poniżej zamieszczam fotografie kilku z nich.